Proč je mi z voleb smutno 1/2

21. ledna 2013 v 21:03 | Nikolas |  vzkazník
Původně jsem si myslela, že už článek týkající se přímé volby prezidenta nenapíšu. Vyjádřila jsem se jednou a tím jsem to také chtěla utnout. Ale to, co se poslední týden děje, mě donutilo se vyjádřit. Teď nepůjde o to, koho volím (i když to už je z předchozího článku jasné), ani o to, abych vás k tomu přesvědčila. Jen bych chtěla říct, proč mi celá tato volba (speciálně toto druhé kolo) vadí.


1. Předsudky

Začnu něčím, co už mi vadí od začátku. A vlastně i mimo volbu, protože tato věc patří bezesporu mezi běžnou vlastnost Čechů. Předsudky jsou velice časté a bohužel většinou zastíní to, co by správně mělo být vidět. Vadí nám, že by byl příští prezident potetovaný - ale víme vůbec, jaký měl volební program? Vadí nám, že by nebyl Čech (mimochodem - Karel, na kterého zde narážím, má české občanství, zároveň však i švýcarské), ale už se nezajímáme o to, jaký vztah k naší zemi vůbec má. Kritizujeme, že byl v KSČ (ano, i já, jak jste se mohli dočíst), ale přitom ten člověk může být úplně proti bývalému režimu. Nechceme, aby nebyla následující první dáma z jiné země, než České republiky a zároveň nám vadí, že její otec byl nacista, ale přitom už se vůbec nepozastavíme nad tím, že tato paní toho ve světě pro lidi udělala mnohem víc, než třeba naše současná první dáma, která (mimochodem Slovenka) je v naší zemi jako doma a její čeština je ukázková. A nakonec třeba i ten Zeman - nesneseme, že chlastá. Ale on už přitom nějakou tu dobu (prý) nepije.

To je jen pár příkladů, které mě napadly jako první. Tím bych chtěla poukázat na to, že přes takovéto řeči a názory se nikdy nemůžeme dostat k pozitivům, které určitě každý z těchto kandidátů (a každý z normálních lidí) má. Ano, každý. I ten, koho opravdu volit nechceme a nenávidíme ho. A myslím si, že pokud bychom se pokusili dívat se na celou věc takhle, došli bychom k mnohem lepším závěrům. A hlavně bychom se ušetřili stresu, vzteku a špíny.

2. Negativní kampaň

Tento bod docela dost souvisí s tím, o čem jsem tu teď psala. V prvním kole voleb se takové jednání skoro neobjevovalo, kromě útoků a silných antikampaní na Fischera (nebo jsem si možná něčeho dalšího nevšimla), ale teď, před druhým kolem, je to šílené. Bylo hezké, když oba kandidáti prohlásili minulý týden, že tento styl neuznávají a nechtějí na sebe vzájemně házet špínu. Bohužel, opak je pravdou. Z jedné strany je to o dost silnější, ale ani ta druhá strana není úplně čistá. I když - člověk se musí bránit a musí umět ukázat, že se za sebe či svou rodinu / minulost umí postavit. Ale určitě si cením toho, když to takový člověk dokáže udělat s jistou slušností a taktem vůči svému protějšku.

Nelíbí se mi ale, když jsou noviny plné hloupých článků o tom, co kdo na toho řekl, nebo s jakým výrokem toho druhého nesouhlasí. Místo toho bych uvítala, aby se více rozebraly životní osudy, úspěchy, prohry. Souvisle, přehledně. Sice je internet plný různých dokumentů, smluv, fotek..., ale z toho vznikají tak maximálně boje a pomluvy. Mnohem víc bych ocenila, kdyby se nějaký reportér prostě odlepil od témat, která zveličuje a tvoří pomalu z ničeho, a napsal solidní článek o obou kandidátech, mělo by to větší význam a určitě by takové články i pomohli lidem, kteří nejsou schopní se zatím z dostupných informací rozhodnout (jak taky, když většina těch informací připomíná spíš bulvár). A už vůbec se mi nelíbí vytváření imaginárních profilů na sociálních sítích (které jsou na první pohled rozeznatelné) pošpiňujících protikandidáta. To je vážně hnus.

3. Dlouhá prodleva mezi prvním a druhým kolem

Už i Zeman se Schwarzenbergem minulý týden řekli, že je zbytečné mít mezi prvním a druhým kolem dvoutýdenní rozestup. Je to dlouhá doba a mnoho lidí už je volbou unaveno. Myslím, že místo toho, aby to kandidátům pomohlo, jim to ubližuje.

4. Rezignace ostatních voličů

Mnoho lidí, kteří nedali v prvním kole hlas ani jednomu z vítězných kandidátů, nyní tvrdí, že nepůjde k volbám, protože si nedokáže vybrat. Vadí jim, že zbytek národa neměl rozum / bál se změny / měl předsudky / volil nerozvážně. A tak rezignují. Proč by měli vybírat mezi "zlem" a "zlem"? Jeden chlastá, druhý spí. Ten ať se vrátí na Vysočinu a ten do Rakouska. Já vím, že může být těžké se rozhodnout, asi bych taky dlouho musela zvažovat svou volbu, kdyby můj favorit vypadl. Ale pokládám za docela důležité jít k volbám a vybrat si, který z těchto dvou mužů je pro mě přijatelnější. Poprvé v historii máme toto právo a měli bychom ho využít. Když už to řeknu hodně hloupě - tak se rozhodněte podle toho, kdo by se vám víc líbil vedle Obamy při státní návštěvě. Nebo podle něčeho jiného. Ale rozhodněte se. Přece se vám alespoň jeden z nich musí jevit trochu lepší než ten druhý. Nakonec to totiž dopadne tak, že většina lidí bude na prezidenta nadávat, ale vysoké procento z nich to klidně svým hlasem mohlo ovlivnit.

5. Vulgarita

Poslední bod bych zmínila jen stručně. Vulgarita nepatří ke slušnému člověku. A už vůbec ne k člověku, který se uchází o post prezidenta. Co mě ale mrzí víc je, jak moc se kvůli volbě rozdělila Česká republika na dva nepřátelské tábory. Lidé jsou na sebe sprostí, posílají se do různých míst, urážejí sebe vzájemně i protikandidáta, dělají si legraci z věcí, které směšné nejsou. Mrzí mě, že se lidé dokážou k něčemu takovému snížit. Vždyť i když nám ten druhý kandidát přijde jako naprostý blbec (mírně řečeno), pořád je to jen nějaký politik, který nám bude čtyři roky dělat prezidenta. Není to matka Tereza, ani první světový velvyslanec, který nás bude reprezentovat u mimozemšťanů. :) Za týden bude po všem a určitě budeme mnoho urážek, které nám vyšly z úst, považovat za zbytečné a hloupé.

Tak, mám ještě dalších šest bodů, ale nechci vás tím zatěžovat v jednom článku, protože už tak je moc dlouhý a budu ráda, když se najde někdo, kdo ho přečte celý. Proto druhou část zveřejním zítra.

Edit. 22.1. 0:30: Víte, nejvíc mi je smutno z celé této věci kvůli lidem, kteří se prvního kola nezúčastnili a teď nadávají. A stejně tak mě mrzí lidé, kteří ani o jednom z těchto mužů neví vůbec, ale vůbec nic. Vyberou si však toho, jehož jméno je jim více známé.

zdroj obrázku: http://aktualne.centrum.cz/blogy-a-nazory/komentare/fotogalerie/2013/01/16/druhe-kolo-se-blizi-prituhuje/
 


Komentáře

1 Bylinka | 21. ledna 2013 v 21:12 | Reagovat

Musím souhlasit. Už toho je všude kolem moc a jak jsem byla přesvědčena, že půjdu svého favorita volit, začíná mě ta bublina okolo docela odrazovat. ALe stejně, půjdu splnit svoji občanskou povinnost a uvidím v následujících pěti letech, jestli to byla dobrá nebo špatná volba :-) Vystihlas to úplně přesně! :)

2 Nikolas | Web | 21. ledna 2013 v 21:15 | Reagovat

[1]: Jé, Bylinko, moc děkuju za tvůj komentář - po dlouhé době je hrozně fajn od tebe něco číst. :) Cítím to stejně. Ale i kdyby se ta bublina nafoukla ještě víc, i tak půjdu do urny svůj hlas vhodit.

3 Bylinka | 21. ledna 2013 v 21:21 | Reagovat

[2]: Nějak už jsem se vzdálila z blogového světa, možná mi to trochu chybí :) Jen už nemám tolik času, jsem ve státnicovém ročníku a když se zrovna neučím, lítám někde s přítelem, tak to odneslo moje blogování, no :-) Ale na FB jsem pořád tvůj fanoušek, tak si sem tam nějaký ten odkaz na článek rozkliknu a začtu se, jen nějak nestíhám komentovat :))

4 pavel | Web | 21. ledna 2013 v 22:34 | Reagovat

Je v tom hodně emocí.
Já se na ně dívám jak jako na lidi, s kým bych šel třeba na pivo a myslím si, že většinou se v lidech takto nezklamu.
Je to u mne Karel a byl bych asi smutnej kdyby nevyhrál.

5 Nikolas | Web | 21. ledna 2013 v 22:39 | Reagovat

[4]: Taky bych s Karlem zašla na pivo. Myslím, že bych si s ním i měla co říct a docela bych se pobavila. :)

6 Hanka | E-mail | 22. ledna 2013 v 11:37 | Reagovat

Slušní lidé zůstanou slušnými lidmi a podlí lidé podlými. Tak už to na světě je. V krizových situacích se vždy všechny vlastnosti jaksi zvýrazní. Politika není a nebyla na světě nikdy čistá hra. Jen slušný člověk je vždy a stále překvapen a zhnusen.Ten kdo má bulvární noviny jako denní chléb, hledá informace zase jen v bulváru a není ochoten slyšet a vidět jiné informace a argumenty. Myslím, že když jsme dostali možnost si sami zvolit svého prezidenta, tak by jsme měli ukázat nejen světu, ale hlavně sami sobě, že si to zasloužíme, že jsme vyspělý stát, že už víme jak chceme žít. Pro mě je to jakási zodpovědnost vůči sobě a mým dětem. Určitě nezměníme mnoho, nejsem naivní, abych si myslela, že po volbě prezidenta bude všechno jinak a správně. Ale možná, že kdyby kdysi studenti nevyrazili do ulic, kdyby Palach seděl ve škole, kdyby Havel psal divadelní hry a ne manifesty, tak by možná jezdily po městech ještě tanky. Ten kdo v sobotu vyhraje , bude prezident, ale jen na chvíli. Pak bude další a další. Je v našich rukách jestli to bude lepší a lepší, nebo naopak. Záleží to na nás. Budeme mít to o co si teď řekneme, co si asi zasloužíme. Já mám jasno koho budu volit, nepochybovala jsem předtím a nepochybuji ani teď. A žádné sprosté plátky, nebo videa mě nemůžou ovlivnit. Já totiž vím, co chci pro svoje děti.

7 Zmražená opice | Web | 23. ledna 2013 v 20:57 | Reagovat

V politice se moc nevyznám, ale už když jsem se dozvěděla výsledky prvních voleb (ve kterých jsem nevolila, ale doufám, že mě aspoň trochu omlouvá to, že jsem byla cca 400km od domova), věděla jsem, koho budu ve druhém kole volit.
Je mi úplně jedno, jestli je někdo z Česka nebo spadl z Marsu (vždyť i já jsem se narodila na Slovensku, a z mých prarodičů byl Čech jenom jeden), jestli koktá nebo vyhrál recitační soutěže. Pro mě je důležitější to, jaký ten člověk je. A jaká je jeho žena, vždyť jí v tom musel Karel přece taky podporovat, nebo s tím aspoň souhlasit :)
Viděla jsem jednu debatu Schwarzenberga se Zemanem, ve které se ale Zeman v jednom kuse navážel do Karla a měl pořád nějaké narážky - a takového prezidenta vážně nechci.
Takže doufám, že teď konečně stihnu volby a dám svůj hlas Karlovi! :-)

8 sockeye | Web | 15. ledna 2016 v 13:47 | Reagovat

klik půjčka :-|

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
(c) 2006 - 2013 Nikolas (nickii.blog@email.cz)
zdroj obrázku v pozadí - zde