Indonéské koledy a nejen to

8. prosince 2012 v 18:36 | Nikolas |  vzkazník
Taky už máte vánoční náladu? Já jsem se sice do blízkosti Vánoc dostala zatím jen na Staromáku, kudy se odstojně každý den snažím prokličkovat mezi turisty směrem ke škole a nerozlít jim přitom ty předražené svařáky a trdelníky. Ale i přes to už si poslední čtyři dny pouštím koledy a těším se na kapra (i když, na toho já se přece těším už od dvacátého šestého prosince!). Nepouštím si však jen ty české, ale hlavně zahraniční - začalo to anglickými a skončilo indonéskými.A tak jsem se rozhodla zapátrat na internetu a přiblížit vám Vánoce v Indonésii. I když je tato země převážně muslimská, je tu také mnoho katolíků, takže se tu můžeme setkat i se svátky, jak je známe my. Nebo alespoň podobnými. Je škoda, že nemůžu vyprávět z vlastních zkušeností, v prosinci jsem tam zatím nebyla. Doufám, že se mi toto přání ale splní (a snad brzy) a budu moci napsat obsáhlý a zajímavý článek, nejen pár fakt zjištěných na internetu. :)

Hned na úvod vám jako kulisu nabízím světoznámou koledu v indonéském provedení. Jmenuje se Malam Kudus a my ji známe hlavně pod názvy Tichá Noc a Silent Night.


Musím říct, že se mi toto provedení moc líbí. Oproti populární hudbě, kterou můžete v Indonésii slyšet, je to opravdu pohlazení pro uši. Je to určitě hlavně tím, že se v písni drží původního rytmu, který je sám o sobě krásný. Nevím, jak to máte vy, ale my o Vánocích koledy zpíváme a pouštíme si je i v rádiu. Sice se většina textů pomalu vytrácí z paměti a každý rok se mi jich z ní podaří vydolovat míň, ale až jednou budu mít děti, na koledy nezanevřu. K Vánocům patří.

Ale zpět k Indonésii...
Tyto svátky se zde slaví už od příchodu Evropanů v 16. století, kteří sem křesťanství přinesli. Už od té doby je ale majoritním náboženstvím islám, a tak není lidí slavících Vánoce tolik. Na některých ostrovech jsou to spíše menšiny, jinde zase většiny. Líbí se mi, že prvních šest dní v prosinci obchází domy Santa Claus a rozdává dětem dárky (ve článku, který o tom píše, se mluví o ostrovu Ambon). Sice neznám průběh tohoto zvyku, ale je to velice milé, protože zde žije mnoho lidí, kteří nemají dostatek peněz. Na Štědrý den jsou velice důležité modlitby, a to jak v kostele při mši, tak i doma. Indonésanka vystupující pod přezdívkou Febriedethan (jejíž článek je úžasný a najdete ho dole) píše, že každé Vánoce přijíždí do domu svého tchána, který žije v Kupangu (Západní Timor) a společně se modlí až do půlnoci. První svátek vánoční pak tráví v kostele.


Stejně tak, jako je tomu u nás, i Indonésané si zdobí stromeček - podle fotek vypadá celková výzdoba hodně podobně. Jen ten sníh jim tam chybí. Dokonce jsem předloni viděla ve zprávách, jak se Indonésanky bavily tím, že pekly a zdobily perníkové chaloupky (článek zde). V této zemi jsou lidé velice zruční, a tak bylo krásné vidět ty povedené chaloupky, některé dokonce poprášené cukrem jako by byly zasněžené. Dále je součástí Vánoc i ohňostroj, lidé zpívají koledy a vládne tu pohoda (tedy alespoň tak to vypadá podle toho, co jsem četla).

Dlouho jsem si kladla otázku, co asi tito indonéští křesťané jedí na štědrovečerní večeři. Zmíněná Indonésanka píše, že obvykle mají vepřové maso s vařenou kukuřicí s pikantním kořením a kokosovým mlékem, k tomu také vepřové satay (neboli myši na tyči - hezky česky turisticky) a také polévku z fazolí, česnekem a masem z žeber. Navíc spoustu sladkých koláčů a sušenek. Takže žádného smaženého kapra s bramborovým salátem tu nehledejte (mimochodem - v knize Indonésie jak ji pozná málokdo, od Veroniky Škvárové se autorka zmiňuje, že bramborový salát, který tam na studijním pobytu udělala, měl obrovský úspěch. :) ).

Tak teď už jen zbývá popřát selamat hari natal dan tahun baru! :)


Odkazy:
http://febriedethan.hubpages.com/hub/Christmas-in-Indonesia
http://christmas.fundootimes.com/christmas-worldwide/indonesia.html
 


Komentáře

1 all-is-magic | E-mail | Web | 8. prosince 2012 v 19:42 | Reagovat

Jů! Indonésie! Mají krásné koledy! :)

2 Říjnová | Web | 10. prosince 2012 v 11:00 | Reagovat

Když jsem poslouchala ty koledy a sledovala ten text, došla jsem k závěru, že se indonéština čte tak, jako se píše? Alespoň z pohledu čecha...
Asi jsem tenhle jazyk nikdy předtím neslyšela, když nad tím tak přemýšlím. Na poslech to nezní nějak extra složitě.. Řekla bys, že je na výslovnost těžší indonéština nebo angličtina či němčina nebo třeba francouzština?

3 Nikolas | Web | 10. prosince 2012 v 11:06 | Reagovat

[2]: Je to tak. Díky latince je to docela jednoduché na výslovnost. Občas se někde nečte e, j se čte jako dž, c jako č a jediné, co dělá problém, je nosovka (ng), která je docela těžká. Rozhodně mi výslovnost vyhovuje víc než u evropských jazyků, kór u angličtiny.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
(c) 2006 - 2013 Nikolas (nickii.blog@email.cz)
zdroj obrázku v pozadí - zde