Chceš zhubnout? Tak se hýbej!

2. prosince 2012 v 13:09 | Nikolas |  vzkazník
K tomu, abych se na toto téma vyjádřila, mě přiměl článek na Doma.cz, který tvrdil, že ke krásnému štíhlému bříšku stačí deset minut posilování. A vlastně nejen on.

Internet je plný klamavých a hloupých rad o tom, jak rychle a pokud možno pohodlně zhubnout. Většina žen se jimi řídí a zkouší všechny nejrůznější metody a triky, avšak kil se nikdy nezbaví. Pokud chceš zaručený návod, čti dál.

Musíš mít vůli

Možná ti to bude znít jako klišé, ale zaručeným návodem je opravdu pouze tvá vůle. Není jednoduché začít a ještě těžší je nepřestat, ale věř mi, že pokud překonáš první měsíc a uvidíš alespoň nějaké výsledky, už si najdeš důvody, proč pokračovat dál.

Potřebuješ motivaci

Ano, sama vím, že je velice těžké začínat, pokud chybí motivace. Každá chodíme kolem zrcadla a ptáme se sama sebe, proč nemáme ideální postavu, ale tohle často pro to, abychom se vzchopily, nestačí. Naštěstí je tu jedna vlastnost, kterou máme v určité míře všechny - závist.

Takže si sedni k počítači a najdi si stránku některé z holek, které se rozhodly změnit svůj životní styl. Asi nejvýraznější Češkou je Nikki, která píše na adrese mojetelo.blogspot.cz. Je to obyčejná ženská, která už se prostě jen nechtěla dívat na své špeky. Zrovna v době psaní tohoto článku její blog oslavil půl roku a na přiložené fotce můžeš vidět, jaká je její změna.


Na internetu je i mnoho dalších, které samy se sebou a svým životním stylem bojují, a jejich proměny můžeš sledovat i ty. Myslím, že tímhle získáš dostatečnou motivaci, protože je na všech těchto slečnách či paních vidět, že to opravdu jde, když se chce.

Nedrž diety

Pokud už ses dostala do fáze, kdy se sebou opravdu chceš něco dělat, je důležité nemyslet na žádné diety. Ty nikdy nebyly, nejsou a ani nebudou stoprocentně a dlouhodobě účinné. Mít štíhlou postavu není jen o tom se trochu hýbat a vynechat čokoládu, je to o tom změnit kompletně své návyky. Jsou pravidla, která je třeba dodržovat, jako například menší porce, jídlo pětkrát denně, dodržování pitného režimu a spousta dalších, které však nemusím detailně rozebírat, protože se je dočteš snad všude.

Důležitější je spíš si uvědomit, že musíš opravdu zařadit sport mezi své každodenní aktivity a nenutit se do něj. Pokud ho budeš totiž brát jako povinnost, nikdy tě nezačne bavit a pak se ti bude hůř dodržovat.

Jestli sama nevíš, jak se správně stravovat, a jestli ve všech těch kilojoulech, tucích, bílkovinách a sacharidech tápeš, mrkni na stránku www.stobklub.cz/sebekoucink. Můžeš si zde vybrat z několika programů (například hubnoucí, zdravý životní styl atd.) a po zadání svých mír a váhy se dozvíš doporučený denní příjem kilojoulů.

Poté, když každý den zadáš všechno, co jsi snědla, do tabulky, se ti budou rozsvěcovat semaforky podle toho, jak jsi byla úspěšná. Díky tomu třeba zjistíš, že musíš přidat na bílkovinách, ale ubrat sacharidů. Není to sice nic, podle čeho by ses měla stoprocentně řídit, ale pokud jsi ve zdravé stravě naprostý začátečník, sebekoučink ti hodně pomůže.

Deset minut nestačí

Předně je potřeba říct, že opravdu nestačí cvičit jen deset minut denně několik cviků na břicho. Sice posiluješ, ale tím se tuku nezbavíš. Pokud však nechceš trávit hodiny v posilovně či během, ale přesto chceš mít výsledky, měla bys upoutat pozornost k technice HIIT. Jde vlastně jednoduše o to vyřídit své tělo během půl hodiny (většinou dokonce jen během dvaceti minut), ale přitom ho na maximum využít. Posilovací cviky jsou většinou vybírány tak, aby zabíralo co nejvíc svalů najednou. Do toho také nějaké to kardio a najednou spaluješ a ani nevíš jak. Zní to jako pohádka - cvičit dvacet minut denně? Ano a stačí to. Ale jde o pravidelnost a také o to, že do toho dáš všechnu energii a celých dvacet minut se nezastavíš.

Kde se inspirovat?

Stránek s HIIT je mnoho, ale v češtině mohu doporučit www.rutina.cz, který je skvěle vedený. Najdeš tam jak cviky pro začátečníky, tak pro pokročilé. Obdobným, ale zahraničním je pak známý www.bodyrock.tv, odkud možná znáš Češku Zuzku Light, kterou můžeš najít na Youtube. Její workouty už jsou však docela náročné, ale zaručují úspěch. Pokud chceš začít zvolna a nevadí ti angličtina, nejlepší je začít s trenérkou Jillian Michaels. Mezi její nejpopulárnější DVD patří 30 Day Shred a Ripped in 30. Každý z nich trvá měsíc a výsledky se opravdu dostaví.

Váháš?

Pokud ano, podívej se na výše zmíněné weby a projdi si fotky obyčejných lidí a jejich (pravdivých!) proměn. Myslím, že sama Nikki je vzorem, a Jillian, která ve svém mladém věku měla nadváhu, také. Jde to, když chceš. Není v tom žádná věda a není potřeba se trápit. Já sama začala před 2 měsíci, mám za sebou obě zmíněné DVD od Jillian a změna za to vážně stála! Tak si pořád neříkej: "Chtěla bych," ale zakřič: "CHCI!"

 


Komentáře

1 Annie | Web | 2. prosince 2012 v 13:14 | Reagovat

Přesně,diety jsou naprd! Pohyb je zdravý

2 streetQnektarinka | Web | 2. prosince 2012 v 14:26 | Reagovat

Super článek ;)
Řekla jsem si, že se prostě vzchopím a začnu zkutečně cvičit :)

3 Aailyyn | Web | 2. prosince 2012 v 19:48 | Reagovat

Nejhorší je, že ty pitomé holky si ordinují jídelníčky jak pro lidi, co potřebují zhubnout třicet, čtyřicet kilo, kteří se hýbat vlastně ani moc nemůžou. Takže nežerou přílohy, ruka by jim asi upadla, kdyby si měly dát čtvereček čokolády, ale zadky nezvednou. Cvičit chce každý den a rozhodně ne jen deset minut.

4 Říjnová | Web | 3. prosince 2012 v 22:47 | Reagovat

Kdyby někdo z vás měl zaručený návod, jak přibrat,  uvítala bych ho.
Ještě musím dodat relativně zdravě přidat, ne, že mi někdo poradíte cpát se čokoládou k snídani, bůčkem k obědu, balením zmrzliny k svačině a svíčkovou k večeři.
Přibrat je horší než zhubnout...

5 Nikolas | Web | 3. prosince 2012 v 23:12 | Reagovat

[4]: Jsem docela ráda, že problém s přibíráním neřeším. I když někdy si říkám, že bych radši do sebe bezvýsledně cpala tučné a sladké, než se bezvýsledně potit a jíst jako na příkaz (i když naštěstí to už teď řešit nemusím, když jsem našla to, co na mně zabírá).
Proč si nezajdeš ke kolzuntantce? Určitě by ti tam poradila.

6 Nikolas | Web | 3. prosince 2012 v 23:14 | Reagovat

[3]: To je právě to. Třeba ten STOB je dobrá věc, když s ním člověk umí zacházet, něco o svém těle ví a nebere tento program tak vážně. Ale některé holky si tam napíšou váhu, k tomu dají pohyb třikrát týdně a ono jim to vypočítá 6000 kj, což je hrozně málo (opravdu tak pro sedavé zaměstnání). A místo toho, aby si řekly, že je asi něco špatně a příčku si trochu posunuly (vždyť na netu je tolik informací!), tak si to pomalu i sníží. Měly by si uvědomit, že když tělo strádá, ukládá si zásoby.

7 Aailyyn | Web | 4. prosince 2012 v 11:58 | Reagovat

[6]: Ono, holčiny nehubnou ze zdravotních důvodu. Ale proto, aby líp vypadaly. A to tělo vypadá reálně líp o tři kila shozená pohybem, takže zpevněné, než o pět kil tuku vyhladověním. Úprava jídelníčku je zásadní u lidí, co se hýbat nemůžou a to ať už z důvodu toho, že jsou morbidně obézní a dělá jim problémy i vyjít dva schody do bytu nebo z důvodu toho, že se hýbat prostě nemohou, neboť mají nějaký zdravotní problém. Drtivé většině by stačilo ten zadek zvednout. Jo, dieta je blbě, ale úprava životosprávy se taky vzala za mizerný konec. Dávat si pozor na to, co jím, je potřeba leda tak v rovině toho, že se nemůžu stravovat denně v Mekáči nebo sníst tabulku čokolády na posezení, pokud nemám daný úplně mega úžasný spalování. Řešit, jestli si smím dát knedlík s omáčkou nebo bych si raději měla dát jen rýži se zeleninou, protože to má méně kalorií, mi připadá jako naprostý nesmysl, pokud neřešíš obezitu, ale pět kil nadváhy. (A to ještě nadváha naznamená, že při sto sedmdesáti centimetrech vážíte pětapadesát kil a nutně musíte pět sundat.) Pokud mi příroda nenadělila úplně super nejrychlejší metabolismus, stačí si ty hranolky dát třeba jednou za měsíc, z čokolády si odlomit kousek, rozhodně se mlsání nevzdávat, akorát chutě krotit, stravovat se člověk může normálně a je třeba se hýbat. Nehledě na to, že naše tělo je stavěný docela dobře na to, aby vydrželo lecjaký stravovací prasárny (staletí vývoje, období dostatku nastalo vlastně až v 19. století díky industrializaci, průmyslový revoluci a všeobecnýmu pokroku), ale rozhodně není stavěný na to, abychom seděli na zadku před blikajícími obrazovkami.

8 Nikolas | 4. prosince 2012 v 14:35 | Reagovat

[7]:  S tím bych zase tak úplně nesouhlasila. Ja sice moc jídelníček neupravila, protoze na to nemam vůli ani peníze, ale taky jsem se mnohem víc nadřela a stále se dřu. Zatímco já jsem schopná dát průměrně měsíčně 2 cm přes pas dolů(a přes zadek snad jen necely cm), holky, které se navíc rozhodly jíst zdravě(ne dietně), dávají za měsíc i tři, čtyři cm. A to je už docela rozdíl. Myslím, že snažit se změnit své tělo  souvisí se změnou živdotního stylu a pokud člověk nepotřebuje jen zpevnit, měl by se naučit pár zásad a dodržovat je. Jasně, že je nesmysl držet v takovém případě diety, ale jist 5x denně, snídat, sladké se snažit jíst spíš dopoledne, dost pít a jíst hodně bílkovin, je výborným pomocníkem a navíc je to zdravé.
Ale pokud si holky myslí, že tělo bude hubnout bez energie, měly by si něco načíst.

9 Nikolas | 4. prosince 2012 v 14:38 | Reagovat

[7]:  Jinak máš ale pravdu, že sedět na zadku je to nejhorší, a pokud budeme držet klidně i všechny diety světa, ale nepohneme se z místa, nikdy z nás nebudou hezký štíhlý holky.

10 Říjnová | Web | 4. prosince 2012 v 18:05 | Reagovat

[5]: Nikdy jsem nad tím nepřemýšlela. A taky, no, myslím, že by to mohlo (či bývalo mohlo) odstartovat něco nepěknýho.

11 Nikolas | Web | 4. prosince 2012 v 18:33 | Reagovat

[10]: Jedna moje kamarádka kdysi na takové konzultace chodila, protože měla růstovou vadu a při výšce 155 cm měla jen 38 kg a vůbec se jí to nedařilo přibrat. Docela jí tam pomohli, i když je fakt, že vyzáblá je pořád. Ale aspoň už jí nelezou kosti jako anorektičce.

12 Říjnová | Web | 5. prosince 2012 v 9:22 | Reagovat

[11]: No uvidím, mám pocit, že teď se mi docela daří, tak snad to půjde, i když pomalu :) Ale děkuju za radu.

13 Aailyyn | Web | 5. prosince 2012 v 11:09 | Reagovat

[8]: Ale jo, funguje to líp, když se rozumně stravuješ a ještě cvičíš, ale jestliže se pořád bavíme o cílovce holek cca v našem věku, tak si myslím, že většina, co se hubnout odhodlá a má v sobě takové to "musím se sebou něco udělat" až tak razantně hubnout nepotřebuje a to zpevnění prostě stačí. Já kolem sebe vidím v zásadě extrémy, kdy mladičké slečny nedělají vůbec nic a mají výraznou nadváhu nebo mají v zásadě normální váhu a potřebují jenom zpevnit a jim přepíná v hlavách naprostá ptákovina, že potřebují něco zhubnout.

14 Gabčáá :D | E-mail | 18. prosince 2012 v 20:30 | Reagovat

Taky jsem se rozhodla zhubnout, zatím se hýbu pravidelně, vypustila jsem sladkosti (před vánocema :D) a omezila nadměrné porce, daří se mi. Krásný článek! :)

15 princess-kiara | 20. prosince 2012 v 18:56 | Reagovat

Diéta može byť dobrá, ale v prípade, keď ju zo zdravotných dôvodov dá lekár. Nie kadejaké dukanove diéty, a ženy si myslia že hneď budú štíhlé. Chcem byť štíhlá, ale aj chcem mať pevné telo a kondičku. A nie potom sú zúfalé z celuly jak keby ich to malo zabiť. Inak čítala som článok, že: Neznášam šport a chcem schudnúť. Popravde keď má obezitu musí len športovať.Upravila som si úplne jedálniček, mastné jedlá musím vynechať. Úplne. Totiž nemám nejakú morbídnu obezitu, ale zo zdravotných dôvodov. Tak som sa rozhodla, že cez sviatky budem jesť radšej len ryby. Inak super článok :).

16 marketka | Web | 4. dubna 2013 v 15:24 | Reagovat

Díky za pěkný článek, je to samozřejmě tak jak píšeš. Jinak mohu doporučit videotrénink na webu http://www.hubnemehrou.cz - je tam zdarma ke stažení e-kniha o tom, co při hubnutí nefunguje a výuková videa jak hubnout bez týrání se.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
(c) 2006 - 2013 Nikolas (nickii.blog@email.cz)
zdroj obrázku v pozadí - zde