Lombok

3. září 2012 v 13:49 | Nikolas |  cestopisy
srpen 2012
Upřesnění: Ostrov (součástí Malých Sund)
Poloha: Indonesie - sousední ostrovy jsou Bali a Sumbawa
Jazyk: indonéština
Měna: indonéská rupie (IRP)
Rozloha: 4 725 km2
Lidé:
hlavní skupinou obyvatel jsou Sasakové, ale kromě nich tu žije taky několik tisíc Balijců (přes 3 mil. obyvatel; 670 ob./km2)
Největší město: Mataram

S kým: s Drahým (bez cestovky)
Na jak dlouho: deset dní
Suvenýry: tkaná houpací síť pro dva, prstýnky z lýka
Speciální zážitky: výstup na činnou sopku Rinjani a vyzkoušení žvýkání betele (dočtete se níž)


Více informací: nejlépe poradí tetička Wiki; a nezapomeňte se podívat na mapu ostrova :)


Ostrov Lombok jsem vybrala jako kompromis mezi neznámou (a příliš nenavštěvovanou) Sumbawou a turistickým Bali. Na Sumbawu se můj Drahý, se kterým jsem cestovala, totiž moc necítil, protože tohle byla jeho první cesta a také vůbec netušil, co od takové dovolené vlastně čekat a co ho bude bavit. Já v tom mám jasno - hlavně místa bez turistů. Nemám ráda velký počet lidí a opravdu mě neláká vidět to, co už jich viděly miliony.

Na ostrov Lombok jsme si vyhradili jeden týden a hned po příletu mého Drahého (den jsme zůstali v Jakartě) jsme přeletěli na Bali, přespali v přístavu a ráno vyrazili trajektem na tento muslimský ostrov.

6.8. Cesta na Lombok

Ráno jsme vyrazili na trajekt, který měl údajně jezdit každou hodinu. Už při nakupování lístků nás prodavač hnal, abychom ho stihli, ale nakonec jsme na něm čekali ještě asi čtyřicet pět minut, než vyplul. Hned v přístavu jsme potkali dva Čechy - pár z Prahy, který měl stejný záměr jako my (vylést sopku), a tak jsme se rozhodli, že cestu podnikneme společně. Na trajektu jsme si koupili nasi campur (rýže s masem, tofu, fazolovými lusky, sambalem - pálivá omáčka - a dalšími zajímavými ingrediencemi) v papírovém kornoutu. Bylo to výborné, zasytilo a ještě to stálo jen deset korun. Na trajektu jsme se (pro mě opět) setkali s místními, kteří se s námi chtěli fotit. Je hezké jet do exotické země a přitom být sám exotikou. Trajekt jel celkem čtyři hodiny a v přístavu nás čekal majitel resortu, ve kterém jsme měli být ubytovaní, a zároveň jsme si u něj domluvili třídenní trek na sopku. Po cestě jsme se zastavili u moře, když zrovna zapadalo slunce, a pak na večeři přímo na ulici, kde dělala jedna paní moc výborné nasi lupis (rýžové smažené bochánky a rýže lontong - v banánovém listě - posypané kokosem a zalité hnědým cukrem).
Můj Drahý a ten druhý Čech hráli večer s místníma jakési karty/domino.


7.8. Senaru

Ráno jsme posnídali banánovou pancake a čaj. Pak jsme se vydali k vodopádům Tiu Kelep, protože jsme dnešní den chtěli mít před výlezem na sopku odpočinkový. K vodopádům to byla asi hodina cesty tam, pak hodina na koupání a zase cesta zpátky. Procházka to byla moc hezká, protože jsme celou cestu kopírovali uměle vytvořené koryto s vodou, která tekla do vesnice, a zároveň s výhledem na náš zítřejší cíl spolu s rýžovými políčky. A koupání? Stát ve studené vodě, kde to hrozně stříká a táhne, to bylo něco úžasného. Díky silnému proudu se dalo plavat na místě.
Na oběd už jsme byli zpět v našem homestay. Odpoledne jsem si trochu pohrála s dětmi, které tam skotačily kolem. Je hezké rozumět si s někým i beze slov. Potom jsme se šli projít po vesnici. Viděli jsme sušení a přebírání kukuřice, hřebíčku a dalších plodin. Vše to suší u silnice a tady v horách je toho opravdu hodně. Pak jsme zasedli do jakési restaurace s výhledem na rýžová políčka, ale přinesli nám obyčejný ředěný džus místo fresh (a přitom za něj chtěli dvacku!), a tak jsme se sbalili a odešli. Tady na Lomboku jsme s fresh džusy měli neustálý problém - lidé je ředili, přidávali cukr, ale přitom za stejnou cenu.
Večer jsem byla pozvaná k mamince pana domácího (slovo dalo slovo) na betel. Sedli jsme si na zem a ona mi přesně ukázala postup: vzala betelový list, do kterého zabalila hašené vápno a rozkousala to; pak si přidala do pusy pár oříšků z palmy arakové a vše společně žvýkala. Ještě mi nabízela tabák, ale ten jsem odmítla. Je to příšerně hořké a dost se po tom motá hlava. Oříšky se nepolykají, ale vyplyvují. O betelu ale nejspíš napíšu samostatný článek.
Když jsem se vrátila do homestay, s domácím jsme usedli do berugy (přístřešek) a podělili se s ním o slivovici, která mu moc chutnala.

8.8. Výstup na Rinjani

Vstávali jsme v pět ráno, nasnídali se a na korbě pick upu odjeli do výchozí vesnice Sembalan Lawang. Po cestě jsme píchli kolo a čtyři Indonésané u toho stáli dvacet minut. Naštěstí se jim pak podařilo vyměnit a my pokračovali dál. Cestou jsme projížděli přes ranní trh, což byl taky zážitek.
Z vesnice jsme šli my čtyři, průvodce a dva nosiči, kteří nám nesli všechno jídlo na tři dny, vodu a stany. Říkali, že většinou nesou tak dvacet pět až třicet kilo. My jsme měli na zádech jen malé batohy s teplým oblečením a jednou vodou. Procházeli jsme nejprve krásnou hornatou krajinou a celou dobu po sluníčku. Kolem poledne jsme měli pauzu na oběd (nosiči nám uvařili výbornou nudlovou polévku a okrájeli ananas). Po něm jsme pokračovali dál a cesta se začala postupně výrazně měnit. Nastalo hodně prudké stoupání a přechod do lesa. Asi ve výšce mraků nastala krize. Člověk kolem sebe neviděl nic, než stromy a mlhu, do toho už bylo stoupání docela strmé. Kolem půl páté jsme se dostali nad mraky a přišli do tábora. Byl to neuvěřitelný pohled stát, vidět tu bílou peřinu a vědět, že jste sem vyšli. Naše stany byly umístěné těsně u okraje kráteru, takže jsme měli neuvěřitelný výhled. Po večeři se při západu slunce radikálně ochladilo, a tak jsme šli spát.

9.9. Výstup na vrchol a jezero

Vstávali jsme ještě za tmy o půl třetí ráno. Ke snídani jsme dostali jen toast a čaj, abychom mohli hned vyrazit na samotný vrchol sopky, který má 3 726 m.n.m. Začátek výstupu byl hodně strmý a šli jsme ho asi hodinu. Naštěstí nás byl opravdu velký štrůdl (nemějte iluze, že byste tu byli jediní turisti), a tak jsme byli nuceni jít pořád svižným tempem. Pak už jsme přešli na druhou část cesty, která byla docela dobrá, ale písek nám začal pod nohama klouzat. Tato část se ale ještě dala, i když to vůbec neutíkalo. Kdyby však taková zůstala až na vrchol, bylo by to docela jednoduché. I když srázy po stranách vcelku úzké cesty moc skvělé nebyly... jeden špatný krok a letíš. Občas jsem se i bála, abych nespadla. Poslední část byla ale nejtěžší, protože stoupání začalo být dost prudké. I když měla tato cesta do cíle trvat hodinu, já jsem se od ostatních vzdálila a oni mi utekli. Byla mi dost zima, i když jsem šla v termoprádle, mikině, šusťákové bundě a kalhotech.Tady začalo hrozné zoufalství a zatímco ostatní už odpočívali na vrcholu, já šla vážně z posledního (tři kroky, dva zpátky, pět minut pauza). Na straně začalo vycházet slunce a vyrýsovala se hora Tambora na ostrově Sumbawa. Ale ani to mě moc nepopohnalo, ani pořád ohlížející se Drahý a průvodce, který se mě neustále ptal, jestli jsem v pořádku. Nakonec jsem vylezla, ale stálo mě to veškeré síly a znovu už sem snad ani nechci. Nahoře mohlo být tak 6°C a dost foukal vítr. Výhled byl sice famózní, ale moje první reakce byla: "Mě se to tady nelíbí, proč jsem sem lezla?". Druhá reakce byl pláč z vyčerpání. Pak jsem ale zjistila, že je tam vážně krásně a těch tisíc metrů, co jsem měla v nohách, za to stálo. Nafotili jsme jen pár fotek a šli rychle zpět dolů, kde už bylo teplo. To už šlo dobře, protože se po tom hnusném prachovitém terénu dalo klouzat.
Dole jsme se jen najedli, odpočali a pokračovali dál dolů k jezeru (asi tři hodiny). Cesta se dala, ale byli jsme už dost unavení. Dole jsme stái ve 2 000 m.n.m. Pohled na jezero byl nádherný. Mohli jsme se tam vykoupat, ale voda byla hrozně studená. Tak jsme se tu naobědvali a pokračovali 15 minut k termálím sirným pramenům. Tady jsme se vykoupali a voda mohla mít tak 45°C, člověk v ní ani nedokázal být dlouho. Další cíl byl ve výšce 2800 m.n.m., takže jsme si dali dost zabrat (cca 3,5 hodiny). Šlo se nejdřív hrozně špatně, z té teplé vody člověk dostal hroznou krizi. Nohy byly jako kámen. Ale druhá polovina se docela dala. Nakonec jsme už měli přichystané stany, ale brzy zalezlo slunce a opět byla taková zima, že jsme šli radši spát (ale výhled na sopku Agung na Bali v růžovém oparu s mraky pod námi byl úžasný).
Tento den jsme tedy zvládli asi 1 700 výškových metrů. Uf.

10.8. Zpět do Senaru

Tentokrát jsme si pospali až do sedmi hodin. Na snídani jsme dostali pancake a toast. Byla dost zima, protože trvalo, než vyšlo slunce zpoza hory. Hned jsme se vydali na cestu, která měly trvat čtyři hodiny. Nohy byly opravdu jako z kamene. Cesta ale naštěstí vedla jen z kopce (sostoupali jsme něco přes dva tisíce metrů), i když nejdřív po kamenných schodech a pak po kořenových. Nohy se pak trochu rozchodily a každá přestávka byla spíš trápením. Moc se mi líbilo, jak se krajina měnila od vyprahlé až po prales. V lese nás překvapily zvuky od nějakého hmyzu, ale nic jsme neviděli. Bylo to jako obří cvrčci. Na konci výletu jsme dali nosičům a průvodci po padesáti tisících rupií (asi 100 Kč) za jejich úctihodný výkon. Na zádech těžký náklad, na nohách žabky (nebo nic) a neuvěřitelná síla. Do homestay nás pak pár kilometrů odvezl pan domácí. Po hodně studené sprše a drhnutí tři dny zaryté špíny jsme jen odpočívali. Měli jsme dostat certifikát, že jsme vylezli až nahoru, ale domácí za něj chtěl stovku, a tak jsme odmítli. Už nám to tu stačilo a docela jsme se těšili pryč, někam, kde tak moc nemilují peníze turistů.

11.8. Autem do Tetebatu

Ráno jsme měli odjet s průvodcem Julem do města Tetebatu, protože jsme si na dva dny pronajali auto, abychom viděli z Lomboku i něco jiného. Jenže jsme museli asi hodinu a půl čekat, než nám alespoň trochu doschlo prádlo, které paní prala nejspíš až večer. Projeli jsme kolem Rinjani a podívali jsme se, jak se obdělává rýžové pole, jak se mlátí rýže a zastavili se na pár hezkých místech, kde jsme mohli vyfotit kýčovitá panoramata. :) Viděli jsme také pěstírnu česneku, kde to nádherně vonělo. Bylo dobré, že nás Jul bral tam, kde nebyli turisti - žádné atrakce, jen obyčejní lidé. Přijeli jsme až do jedné vesničky, která je proslulá svou keramikou, a ubytovali se v Tetebatu v moc hezkém hotýlku s teplou vodou a evropským záchodem. Pak jsme autem sjeli k jukutskému vodopádu (asi 7 km daleko), který byl docela hezký, ale s tím prvním se nedal srovnat. Kluci se koupali, ale mě byla moc zima. Měli jsme fajn průvodce, který byl moc rád, že se snažím mluvit indonésky. Jako jeden z mála (většina chce prostě mluvit anglicky a přes to nejede vlak). Večer jsme si dali rybu s česnekovou omáčkou a rýží, bylo to výborné. Navíc tu měli fresh džusy jen za šestnáct korun. Mňam.
Průvodce od vodopádů nám nabídnul domácí rýžové víno. Přinesl ho v lahvi od piva zazátkované kusem kokosu. Vonělo jako burčák, ale moc mi nechutnalo. Prý má ale jen 5 % alkoholu.

12.8. Umělecké vesnice a přejezd na Gili Air

Z Tetebatu jsme odjížděli po snídani (toast s ananasovou marmeládou, mňam) v osm hodin. Zastavili jsme se ve vesničce Loyok, která je střediskem výroby bambusových košíků. Tam jsme se i podívali na samotný proces a dostala jsem jako dárek dva prstýnky (černý a červený). Potom jsme se zastavili na tradičním trhu a koupili si salak (hadí ovoce) a lombockou kávu. Ještě jsem chtěla palmový cukr, ale to by bylo na převoz zbytečně složité. Na trhu byla hodně zvláštní atmosféra - někdo se usmíval, ale spíš nás tam moc nechtěli. No jo, místo, kam moc turistů prý nezavítá. Potom jsme jeli do výrobny ikatu a songketu. Mohla jsem si tkaní i vyzkoušet. Je to docela těžké a denně prý zkušená tkadlena udělá 15 cm látky. Prohlédli jsme si i výrobu batiku a výrobky ze dřeva.
Pak už jsme přijeli do Bangsalu (přístav, ze kterého se vyplouvá na ostrůvky Gili), kde jsme se s Julem rozloučili. I když se v průvodci píše, že se člověk nesmí nechat oblbnout a jet na Gili za zbytečné peníze, všichni nám v přístavu tvrdili, že public boat, kterou jsme chtěli levně jet, už odpoledne nevyráží. Tak jsme po dvaceti minutách hádání nasedli na loď dvojnásobně dražší (asi čtyřicet korun) a odjeli na Gili Air. Ostrůvky Gili jsou celkem tři a jsou symbolem turistického ráje - bílý písek, čistá voda, klid... Gili Meno je nejklidnější, Gili Trawangan zase láká pro svůj noční život. A Gili Air, kam jsme vyrazili my, je takový zlatý střed. Po příjezdu jsme však zjistili, jak je to tu oblíbené, když jsme nemohli dvě hodiny sehnat ubytování, protože bylo všude plno. Nakonec jsme skončili v bungalovu za 400 000 rupií (asi 800 Kč) na noc, ale kvůli volným místům jsme museli spát všichni čtyři v jednom. Cena se tím alespoň snížila. Na večeři jsme si s Drahým zašli do restaurace na pláži na výborný tuňákový steak, který měl 400 gramů a vyšel s přílohou jen na 120 Kč (u nás bychom za něj nedali ani dvojnásobek...). I když se Drahý moc těšil, že se konečně v Indonésii i vykoupe v moři, překazil mu plány odliv.

13.8. Gili Air

Ráno jsme posnídali american breakfast (toast, volské oko, slanina) a šli hledat ubytování. Ti dva Češi, co cestovali s námi, zůstali v tomto bungalovu, ale my už jsme nechtěli ani spát na zemi, ani platit tak moc. Po cestě jsme potkali další Čechy se stejným problémem. Je to tady vážně bitka o dobré pokoje. Naštěstí jsme sehnali za 250 000 rupií s výhledem na moře. Když jsme se zabydleli, šli jsme vegetovat na pláž. Četla jsem si průvodce, popíjeli jsme džusy a byla to příjemná pohoda. Drahý se také poprvé vykoupal a dokonce jsme šnorchlovali. Na večeři jsme šli do stejné restaurace jako den před tím a dali si zase výborné ryby. Nakoupili jsme dost suvenýrů, dobře se tady smlouvá.

14.8. Gili Air

Dnešní den jsme chtěli prožít v klidu a pořádně si odpočinout. Drahému ráno nebylo dobře, ale nasnídali jsme se a šli se projít kolem ostrova. To nám zabralo asi hodinu a půl - Gili Air je opravdu maličký. Pak jsme se vrátili do hotelu a po cestě se ptali místních, jestli by nás neodvezli na Nusa Penidu, kam jsme chtěli pokračovat dál. Všichni nás ale posílali do agentur, kde to stálo od 500 000 rupií pro jednoho. Mysleli jsme si, že někoho usmlouváme, ale je to tu taková kartelová dohoda. Odpoledne jsme lenošili na pláži. Drahému se udělalo ještě hůř a měl i horečku a zvracel. Takže jsem den strávila sama na pláži, s džusem a knížkou. Zní to krásně, ale jelikož mě moc nebaví se koupat a válení a nic nedělání mě nebaví už vůbec, dost jsem se nudila.

15.8. Gili Air

Drahému bylo celou noc hrozně špatně, takže jsme tu museli zůstat ještě další den. Ležel a já se opět válela s džusem u moře. Večer jsem šla jen vybrat peníze do bankomatu a koupila jsem nádhernou houpací síť pro dva z ikatu. Zbytek dne jsem přežila s průvodcem v ruce a zjišťováním nejlepší dopravy na Bali.

16.8. Odjezd z Gili Air do Padang Bai (Bali)

Naštěstí už bylo Drahému docela dobře (na ty poměry). Po snídani jsme se odhlásili z hotelu a vyrazili směr přístav, abychom si sehnali loď do Padang Bai na Bali. Nechtělo se nám složitě trajektem, loďkou a autobusem, a tak jsme si připlatili a jeli fast boat. Jenže měla jet v jedenáct a čekali jsme na ni až do ttřičtvrtě na jednu. Už jsem byla dost nervózní, jestli nás někdo jen neobral o peníze. Ale indonéský čas je holt indonéský čas. :) Cesta byla fajn, protože jsme seděli nahoře a šplouchala na nás voda. Dokonce jsme i viděli delfány, to byla paráda. Jen už jsem v tuto chvíli trochu dostávala kopřivku z toho návalu turistů. Už jsem se opravdu těšila na Nusa Penidu, kde jsme si od všech těch opalovaček, skejťáků, pařmenů a kufrařů mohli odpočinout. Na této lodi jela dokonce rodinka s kočárkem, a to už je docela síla.

O příjezdu na Bali a o Nusa Penidě se můžete dočíst v navazujícím článku. Tímto jsme završili naše cestování po Lomboku.

Postřehy a fakta o Lomboku:

- Zatímco Bali je neuvěřitelně zelené a má krásnou vegetaci, Lombok je trochu sušší. Je to tím, že mezi těmito ostrovy prochází tzv. Wallaceova linie, která odděluje asijsou faunu a floru od australské. Ostrovy od Lomboku dál na východ jsou tedy také suché, na některých je dokonce problém vypěstovat dostatek rýže a jsou i závislé na potravinové pomoci od vlády (viz Sumba).
- Narozdíl od Bali je na Lomboku převážně islám. Ale my se nesetkali s žádnými problémy (nebylo třeba se ani nijak víc zahalovat).
- Gunung Rinjani (3 726 m.n.m.) je třetí nejvyšší horou Indonésie (po Puncak Jaya na Papui a Kerinci na Sumatře). Někdy se však ale uvádí jako druhá nejvyšší hora, protože Puncak Jaya je někdy (dle mého nesprávně) řazen do Oceánie a mimo Indonésii.
- Na Lomboku roste rýže na zavlažovaných i suchých polích, kromě ní se tu ve velkém množství pěstuje také česnek a tabák.

Shrnutí:

I když tu bylo moc krásně, už bych se sem asi nevracela. Přišlo mi, že lidé nebyli tak přívětiví jako jinde a často byli opravdu mlsní po našich penězích. Myslím, že místy to bylo horší i než na Bali, kde je turistický ruch jejich hlavní obživou. Ale příroda na mě zapůsobila, hlavně jsem byla překvapená, jak je tu krásně zeleno, protože jsem si myslela, že bude ostrov ještě sušší.


 


Komentáře

1 Brabikate | Web | 3. září 2012 v 14:24 | Reagovat

Úžasné... Jednou bych se chtěla podívat do nějakých exotičtějších krajů a Indonésie mi díky tobě připadá čím dál lákavější! :-) Na té jedné fotce to vypadá, jako kdybyste stanovali v nebi. Nádhera! :-)

2 Adelaine | Web | 3. září 2012 v 16:22 | Reagovat

Ach, ty fotky! Vypadá to jako úplně nový svět, to je krása. Bylo by skvělé se tam podívat.

3 evil-ash | Web | 3. září 2012 v 20:56 | Reagovat

Ta fotka kde jsou mraky vidět z vrchu je úžasná,až neuvěřitelná-musel to být krásný pohled:)

4 pavel | Web | 5. září 2012 v 18:02 | Reagovat

Houpací síť pro dva, dobrej nápad... a snubní prstýnky z lýka k tomu, ještě lepší. :D

5 lenoxa | E-mail | 5. září 2012 v 22:18 | Reagovat

Musím smeknout! Mě dělalo hodně velkej problém vylést v Rakousku do 700 m n m :D ale to je tím že nejsem hold zvyklá..... Článek jsem hlatala, prostě tě v tomhle fakt obdivuju, že dokážeš jet na vlastní pěst... a vylést někam pro mě " až do nebe".... fakt mazec.Nádherná je ta fotka s těma stanama, ta je fakt jako by to ani nebyla pravda,prostě fakt závist. :)

6 Nikolas | Web | 6. září 2012 v 9:39 | Reagovat

[1]: Řekla bych, že tento pohled ze stanu byl lepším zážitkem, než ten samotný výstup na vrchol. :

[4]: Já doufám, že nebyly myšlené jako snubní, ale je to dobrý nápad. Na co stříbro, že? :)

[5]: Děkuju za pochvalu. Ale já taky nemám žádnou fyzičku - doma je pro mě výkon vůbec uběhnout půl hodiny (vlastně, vůbec jít běhat :D). Myslím, že pro někoho, kdo lozí po horách často, to není žádný problém.

7 lenoxa | E-mail | Web | 6. září 2012 v 17:59 | Reagovat

[6]: :D no,nemáš ??? já si ještě dneska sama sebe živě představuju v dubnu na převýšení cca nad 700 m.n.m. ke konci jsem už chtěla jít po kolenách, ale bylo mi to trapný!.. takže jsem se sebezapřením, ten konec vyšla, ale nahoře jsem měla co dělat, aby jsem pobrala dech a našla nohy a to jsme šli jen na medvědí soutězku... pak ty schody to už jsem si užívala, i když ke konci jak už byly strmý, tak jsem měla co dělat, aby jsem nehodila záda!.Takže to co jsi vyšla ty, je hodný na medaili... už se těším na další článek, já jsem takovej cestovatel, po obrázcích a fotkách... :D :(

8 Víťa | E-mail | 3. června 2014 v 9:18 | Reagovat

Ahojky,

mohu poprosit o radu? kde bych mohl sehnat průvodce a vybavením  pro výlet na sopku 3 denní trek. Podařilo se mi najít jen organizovanou cestovku která je nekřesťansky drahá. Moc děkuji za nasměrování správným směrem.

9 hyphenation | Web | 27. září 2016 v 19:13 | Reagovat

malá půjčky na účet :-?

10 Dorothyamilk | E-mail | 19. července 2017 v 3:23 | Reagovat

Absolutely NEW update of SEO/SMM package "XRumer 16.0 + XEvil 3.0":
captcha solution of Google, Facebook, Bing, Hotmail, SolveMedia, Yandex,
and more than 8400 another size-types of captchas,
with highest precision (80..100%) and highest speed (100 img per second).
You can connect XEvil 3.0 to all most popular SEO/SMM programms: XRumer, GSA SER, ZennoPoster, Srapebox, Senuke, and more than 100 of other programms.

Interested? There are a lot of impessive videos about XEvil in YouTube.
Good luck!

XRumer20170718

11 RogerMew | E-mail | Web | 25. července 2017 v 10:57 | Reagovat

Dissertation Writing Service - EssayErudite.com

Our https://essayerudite.com/dissertation-writing-service/ provides a full-scale writing assistance accessible online 24/7.
Apart from many other writing companies, we are rather picky when forming a professional staff of experts.
Moreover, we try to make our every customer feel safe and pleased with the service.

12 WriteEssay | E-mail | Web | 25. července 2017 v 15:32 | Reagovat

Write My Essay - EssayErudite.com

Fed up of typing "who can write my essay" in the search bar?
Would you like to have a reliable helper always by your side?
Our website will come as an excellent solution to <a href="https://essayerudite.com/write-my-essay/" />write my essay</a>

13 DannyTainc | E-mail | Web | 18. srpna 2017 v 21:24 | Reagovat

ВНИМАНИЕ!!! Ядекс и отношение к клиентам смотреть всем!!!
Посмотрел и был в ШОКЕ....
Вот ссылка на Ютуб
https://www.youtube.com/watch?v=IdYDpLcuVnA

14 Sorokp | E-mail | 22. srpna 2017 v 22:52 | Reagovat

Качественные БЕСПЛАТНЫЕ флеш игры находятся для вас игры без установки онлайн на  https://vk.com/porno_flash_games

P.S. - ЗАХОДИТЕ И ИГРАЙТЕ в порно флеш ИГРЫ БЕЗ РЕКЛАМЫ И ВИРУСОВ на https://vk.com/porno_flash_games

15 Soroyj | E-mail | 25. srpna 2017 v 14:00 | Reagovat

СМОТРИ В ВЫСОКОМ КАЧЕСТВЕ ДОМАШНЕЕ ПОРНО http://sexvipka.com/ ПОРНО ОНЛАЙН БЕЗ РЕГИСТРАЦИИ И БЕЗ РЕКЛАМЫ НА САЙТЕ !!!
ТАК ЖЕ НЕ ПРОПУСТИ ГОРЛОВОЙ МИНЕТ https://minet-pornosex.ru/ МИНЕТ ЖЕНЫ ДРУГА БЕСПЛАТНО И БЕЗ РЕГИСТРАЦИИ !!!

ЛУЧШЕЕ ПОРНО ВИДЕО ОНЛАЙН НА ЛЮБОЙ ВКУС БЕЗ РЕКЛАМЫ И ВИРУСОВ НА САЙТЕ !!!

16 HhhjEphece | E-mail | Web | 22. září 2017 v 1:55 | Reagovat

quick bad credit loan
<a href="http://personalacrb.org/">personal loan bad credit</a>
bad credit instant loans
<a href=http://personalacrb.org/>personal loan rates</a> ’

17 Fvvsfriesk | E-mail | Web | 23. září 2017 v 2:13 | Reagovat

cialis soft tablets
<a href="http://cialisoanzb.com/">cialis generic</a>
cialis purchase
<a href="http://cialisoanzb.com/">cheap cialis</a> ’

18 Vqvqweiva | E-mail | Web | 24. září 2017 v 18:18 | Reagovat

cialis 50mg
<a href="http://gawcialis.com/">generic cialis</a>
generic cialis 20 mg
<a href=http://gawcialis.com/>cialis online</a> ’

19 LdvEmatly | E-mail | Web | 25. září 2017 v 3:00 | Reagovat

viagra australia
<a href="http://fuyviagraf.com/">generic viagra</a>
generic viagra soft tabs
<a href=http://fuyviagraf.com/>viagra online</a> ’

20 BhnjItarge | E-mail | Web | 25. září 2017 v 19:01 | Reagovat

brand viagra best price
<a href="http://viagracekan.com/">cheap viagra</a>
purchase viagra
<a href=http://viagracekan.com/>generic viagra</a> ’

21 BbnhCrisse | E-mail | Web | 25. září 2017 v 19:02 | Reagovat

female uk viagra
<a href="http://viagrakjkmn.com/">generic viagra</a>
low cost viagra
<a href=http://viagrakjkmn.com/>viagra</a> ’

22 DrvpbJeaphy | E-mail | Web | 26. září 2017 v 23:19 | Reagovat

new viagra - http://viagraonszb.com/
best price viagra name brand online <a href="http://viagraonszb.com/">generic viagra</a> ’

23 PameOffivy | E-mail | Web | 28. září 2017 v 18:28 | Reagovat

payday cash loan
<a href="https://installmentsvfacr.com/">online installment loans</a>
cash loans online no credit check
<a href=https://installmentsvfacr.com/>installments loans</a> ’

24 Fvthsagodia | E-mail | Web | 28. září 2017 v 23:04 | Reagovat

no credit check personal loans
<a href="https://cashrvyn.com/">cash advance online</a>
consolidation
<a href="https://cashrvyn.com/">payday loans</a> ’

25 IkmeBounda | E-mail | Web | 28. září 2017 v 23:15 | Reagovat

cash loans online no credit check
<a href="https://paydayrvjlo.com/">payday loan</a>
fast auto payday loans
<a href=https://paydayrvjlo.com/>same day payday loan</a> ’

26 vwqeOffivy | E-mail | Web | 30. září 2017 v 14:31 | Reagovat

car title loan
<a href="https://installmentloanvelam.com">installment loans bad credit</a>
payday loans no credit
<a href=https://installmentloanvelam.com>installments loans</a> ’

27 Febbagodia | E-mail | Web | 30. září 2017 v 19:10 | Reagovat

payday loan in
<a href="https://paydaykmae.com">cash advance</a>
apply credit card bad credit
<a href="https://paydaykmae.com">cash advance loans</a> ’

28 FvteBounda | E-mail | Web | 30. září 2017 v 19:16 | Reagovat

no fax payday loans direct lenders
<a href="https://loansonlinevaec.org">payday loan</a>
payday advance
<a href=https://loansonlinevaec.org>same day payday loans</a> ’

29 DrbecJeaphy | E-mail | Web | 2. října 2017 v 4:46 | Reagovat

viagra patent expiration date - http://viagraoplws.com/
viagra generic canada <a href="http://viagraoplws.com/">viagra</a> ’

30 LvvodPolads | E-mail | Web | 2. října 2017 v 4:47 | Reagovat

viagra 100 mg dose - http://viagrapfhze.com/
generic viagra no prescription <a href=http://viagrapfhze.com/>viagra online</a> ’

31 MuntrBuivy | E-mail | Web | 3. října 2017 v 22:16 | Reagovat

viagra patent expiration
<a href="http://sexviagen.com/">viagra online</a>
female viagra does it work
<a href="http://sexviagen.com/">generic viagra</a> ’

32 FwjjBounda | E-mail | Web | 3. října 2017 v 22:16 | Reagovat

debt consolidation loan bad credit
<a href="https://paydayllae.com/">fast payday loans</a>
same day money loans
<a href=https://paydayllae.com/>payday loans no credit check</a> ’

33 BethanyKlx | E-mail | Web | 10. října 2017 v 3:48 | Reagovat
34 BethanyBsv | 20. října 2017 v 17:16 | Reagovat

Oh Heavens. I don't know what to do as I have tons of work to do next week semester. Plus the university exams are getting, it will be a stretch. I am already being nervous maybe I should <a href=http://nextdifferencegames.com/profile/mitch682377>read more</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

35 Bnrsfemife | E-mail | Web | 20. října 2017 v 19:23 | Reagovat

best price for viagra - http://tabletve.com/
viagra trial <a href=http://tabletve.com/>kamagra</a> ’

37 LdbgPayoda | E-mail | Web | 31. října 2017 v 21:42 | Reagovat

personal loan payday - https://cashcevth.com
fast online payday loans <a href=https://cashcevth.com>payday loans online</a> ’

38 Ffnhhjxprearo | E-mail | Web | 31. října 2017 v 22:48 | Reagovat

best payday loan website
<a href="https://cashecbya.com">payday loan online</a>
loans people bad credit
<a href=https://cashecbya.com>installment loans</a> ’

39 SfgfbExeniA | E-mail | Web | 1. listopadu 2017 v 20:22 | Reagovat

payday loan lenders no teletrack - https://paydaaexc.com
quick payday loan no <a href=https://paydaaexc.com>cash advance lenders</a> ’

40 LsdcPayoda | E-mail | Web | 1. listopadu 2017 v 23:02 | Reagovat

loans online fast approval - https://paydayrvjlo.com
payday loan company in <a href=https://paydayrvjlo.com>pay day</a> ’

41 Ffnhbhjxprearo | E-mail | Web | 2. listopadu 2017 v 0:27 | Reagovat

poor credit personal loans
<a href="https://cashrvyn.com">cash advance loans online</a>
american cash loans
<a href=https://cashrvyn.com>fast payday loans</a> ’

42 BethanyDzb | 11. listopadu 2017 v 3:32 | Reagovat

Oh Heavens. I don't know what to do as I have Lots of work to do next week month. Plus the university exams are getting, it will be a disaster. I am already panicking maybe I should <a href=http://www.giftbookings.com/story.php?title=where-to-buy-fluoxetine-prozac-online-without-prescription-%7C-order-now>link</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

43 Kdbccfplump | E-mail | Web | 8. prosince 2017 v 23:28 | Reagovat

easy get payday loans http://paydayloansonlinenow.us.com/
loans with bad credit <a href=http://paydayloansonlinenow.us.com/>payday loan</a>

44 ElvaGjj | E-mail | 26. prosince 2017 v 21:24 | Reagovat

апрапрапр

45 JtbwwEphece | E-mail | Web | 27. prosince 2017 v 2:30 | Reagovat

online payday loans with
<a href="https://loansonlinevaec.org/">payday loan online</a>
bad credit debt consolidation internet payday loan
<a href=https://loansonlinevaec.org/>online payday loans no credit check</a>

46 Dsbgbagodia | E-mail | Web | 29. prosince 2017 v 19:22 | Reagovat

cash and payday loans
<a href="https://bestbtpaydayloans.org/">pay day loan</a>
usa payday loan store
<a href="https://bestbtpaydayloans.org/">online payday loan</a>

47 Dndagodia | E-mail | Web | 4. ledna 2018 v 21:33 | Reagovat

loans online
<a href="https://paydayvtulo.org/">online loans</a>
payday loan lenders
<a href="https://paydayvtulo.org/">instant payday loans</a>

48 JbbEphece | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 14:59 | Reagovat

cash now
<a href="https://personalnae.org/">payday loan online</a>
advance
<a href=https://personalnae.org/>online payday loans direct lenders</a>

49 Dcxagodia | E-mail | Web | 5. ledna 2018 v 21:07 | Reagovat

student loan help
<a href="https://loansbadzwe.org/">instant payday loans</a>
direct online lender
<a href="https://loansbadzwe.org/">payday loans online</a>

50 Evadesia | E-mail | Web | 20. ledna 2018 v 14:37 | Reagovat

cialis online order
<a href="http://veucialis.com/">cialis soft tabs</a>
cialis soft tabs online pharmacy
<a href=http://veucialis.com/>cialis cheap</a> ’

51 LssdvdCrisse | E-mail | Web | 24. ledna 2018 v 2:32 | Reagovat

real viagra for sale
http://viasergeneric.com/
generic viagra from india
<a href=http://viasergeneric.com/>viagra sale</a> OK’

52 VecuAttart | E-mail | Web | 25. ledna 2018 v 15:30 | Reagovat

viagra india
<a href=http://viasergeneric.com/>buying viagra</a>
buy discount viagra
<a href="http://viasergeneric.com/">buy generic viagra</a>  OK’

53 RvdJeaphy | E-mail | Web | 27. ledna 2018 v 4:16 | Reagovat

viagra toronto http://genericonlineviaqra.com/ ok’

54 MhtEvoche | E-mail | Web | 1. února 2018 v 23:14 | Reagovat

OK’ https://cashadvanceonline.us.org/
personal loans no faxing <a href="https://cashadvanceonline.us.org/">cash advance credit card</a>

55 Gbrchirl | E-mail | Web | 18. února 2018 v 20:58 | Reagovat

<a href="https://bestpaydayloan.us.org/"> installment loans</a>
quick loans bad credit <a href=https://bestpaydayloan.us.org/> payday loans</a>
OK’

56 GbmAdUla | E-mail | Web | 23. února 2018 v 17:30 | Reagovat

generic cialis from canada - http://buycialisomskc.com/
cialis no prescription canada <a href=http://buycialisomskc.com/>cialis</a> ’

57 GblJeaphy | E-mail | Web | 28. února 2018 v 4:42 | Reagovat

<a href="http://freeerectilepills.com/">buy viagra</a>
buy generic viagra online
<a href="http://freeerectilepills.com/">herbal alternative to viagra</a> OK’

58 Gntrorie | E-mail | Web | 16. března 2018 v 19:36 | Reagovat

<a href="http://prinivilbuyusa.com/">cheap cialis</a>
prinivil 10 mg
<a href=http://prinivilbuyusa.com/>cialis online</a> OK’

59 Hnnaddem | E-mail | Web | 23. března 2018 v 18:45 | Reagovat

<a href="https://needmoney.us.com/">need money bad credit</a>
online instant payday loans <a href="https://needmoney.us.com/">cash money payday loan</a>
OK’

60 HnbGussy | E-mail | Web | 29. března 2018 v 19:45 | Reagovat

best price viagra name brand online
<a href=http://vigraviagra.com/>viagra pills</a>
generic brand viagra
<a href="http://vigraviagra.com/">viagra pills</a> OK’

61 GrvPhats | E-mail | Web | 6. dubna 2018 v 0:50 | Reagovat

Those that are most commonly afflicted with heat stroke are children, the homeless, the poor, those who engage in activities outdoors during daylight hours, the elderly, and those with chronic mental or physical conditionsThe first symptoms that a patient will experience are those linked with heat exhaustion. purchase female viagra <a href="http://viagraforsalebrc.com/">cheap viagra for sale</a> viagra pills online <a href="http://viagraforsalebrc.com/">viagra for men for sale</a>  One theory is that type 1 diabetes may occur after having a specific virus. OK’

62 PhylisXhj | E-mail | 12. dubna 2018 v 2:39 | Reagovat

Hi all! Lately I have been battling with a lot of Problems. Friends and doctors keep telling me I should consider taking medicine, so I may as well <a href=https://p4cm.com/cvc/modafinil-prescription-cost>link</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

63 LesaFiu | E-mail | 12. dubna 2018 v 3:27 | Reagovat

Oh Heavens. I don't know what to do as I have Lots of work to do next week summer. Plus the university exams are close, it will be a hell. I am already being nervous maybe I should <a href=https://www.acom.us/kok/modafinil-vs-wellbutrin>site</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

64 dczabifs | E-mail | Web | 17. dubna 2018 v 0:47 | Reagovat

name brand viagra <a href="http://menedkkr.com/#">viagra dosage</a> cheap generic viagra <a href=http://menedkkr.com/#>viagra generic</a>

65 LesaVoy | E-mail | 27. dubna 2018 v 0:16 | Reagovat

Hey all! Lately I have been dealing with a lot of personal issues. Friends and doctors keep telling me I should consider taking medicine, so I may as well <a href="http://www.detcog.org/miks/phentermine-extreme-weight-loss.html">phentermine extreme weight loss</a> and see how it goes. Problem is, I haven't taken it for a while, and don't wanna get back to it, we'll see how it goes.

66 bysplump | E-mail | Web | 29. dubna 2018 v 22:51 | Reagovat

small loans <a href="https://cashadvanceonline.us.org/#">lead loans</a> payday advance <a href=https://cashadvanceonline.us.org/#>pay pay loans</a>

67 bdfOrgata | E-mail | Web | 6. května 2018 v 6:07 | Reagovat

cialis no prescription <a href="http://cialisotjs.com/#">tadalafil tablets 20 mg</a> cialis cost <a href="http://cialisotjs.com/#">generic cialis</a>

68 bdcAnaft | E-mail | Web | 9. května 2018 v 6:02 | Reagovat

cheap viagra pills <a href="http://usa77www.com/#">viagra no prescription</a> viagra prescription online <a href=http://usa77www.com/#>female viagra pills</a>

69 nnzplump | E-mail | Web | 11. května 2018 v 3:07 | Reagovat

no fax same day payday loans <a href="https://paydayloans-online.us.org/#">best online payday loans</a> cash loans payday <a href=https://paydayloans-online.us.org/#>legitimate payday loans online no credit check</a>

70 bdcexcela | E-mail | Web | Pátek v 14:57 | Reagovat

payday loans instant cash no broker <a href="https://mobilleaderapply.com/">payday loans online</a> payday loans near 76112 <a href=https://mobilleaderapply.com/>online loan</a>

71 PhylisQkk | E-mail | Sobota v 2:18 | Reagovat

My friend and I went camping the other day. It was a horrible experience, as he wouldn't let me sleep all night. He kept talking about random stories and cried about his sleeplessness. I totally told him to <a href=http://www.kitwetimes.com/p1/average-pharmacy-price-for-viagra>average pharmacy price for viagra</a> and deal with it.

72 LesaWov | E-mail | Včera v 6:12 | Reagovat

Oh Lord. I don't know what to do as I have a lot of of work to do next week month. Plus the university exams are getting, it will be a stretch. I am already losing sleep maybe I should <a href=http://gbaroms.org/sock/difference-between-medrol-and-prednisone>difference between medrol and prednisone</a> to calm down a little bit. Hopefully it will all go well. Wish me luck.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
(c) 2006 - 2013 Nikolas (nickii.blog@email.cz)
zdroj obrázku v pozadí - zde