Učit či neučit romsky?

20. března 2010 v 8:40 | Nikolas |  úvahy
Reaguji na článek z lidovky.cz. A to na informaci, že Ministerstvo školství plánuje na školách vyučovat romštinu. Prvně mě tato informace pobavila, pak zarazila a nakonec přinutila trochu přemýšlet. Na Facebooku se hned několik hodin po této zprávě objevila nově založená skupina, která by "měla" funkovat jako petice proti tomuto rozhodnutí. U jednoho z příspěvků se nakonec rozrostla diskuse o dvě stě příspěvcích. Některé názory byly kladné, jiné záporné. Já návrh hodnotím spíš negativně.


Nevím, jestli mě můžete označit za rasistu. Já sama se za něj nepovažuji. Černoch je pro mě obyčejný člověk, který má jen trochu tmavší kůži; Muslimy rozhodně nelikviduji pohledem kvůli jejich "zvláštnímu", pro nás skoro nepochopitelnému náboženství; Vietnamce respektuji, i přes to, jak nám pomalu zabírají naši zemi... a mohla bych takhle pokračovat ještě dlouho. Ovšem co jsem chtěla říct - i když mi jiné kultury nebo barvy pleti nevadí, bohužel u Romů si nemůžu pomoct. Vím, že všechno je hodně individuální a třeba může i nějakého vzdělaného, chytrého a tolerantního Roma zamrzet, že je všechny lidé háží do jednoho pytle, ale svět byl vždycky nespravedlivý a vždycky lidé "pykali" za něco jako celek. O Čechách se také říká, že kradou a dělají nepořádek (zejména Chorvati toto tvrdí) a pokud mezi takové Čechy nepatříte, máte jednoduše smůlu - pykáme všichni.
Jen bych chtěla na úvod říct, že nemám Romy ráda, pokud můžu, vyhýbám se jim. Je to ale spíše ze strachu.

Abych trochu přiblížila, co vlastně v článku na Lidovkách bylo - na základních školách by se měla zavést výuka romštiny, ovšem jako volitelný předmět. Mělo by to být pro romské děti. Je snaha o to, aby chodily více do školy a nebyly posílány hned do pomocných tříd kvůli tomu, že mají problém se s Čechy domluvit.

Jak už jsem řekla, názory jsou různé. Někdo by hned tento nápad rozvinul, někdo radši zamítnul. Někdo tvrdí, že se zlepší mentalita Romů, že se tím i trochu změní v chování, ale na druhou stranu někdo zase tvrdí, že se mentalita zlepšit nedá, protože je vrozená.

Já jsem spíš na té druhé straně. Už když jsem článek četla, kroutila jsem nesouhlasně hlavou. Romové (prosím, uvědomte si, že je "nehážu" do jednoho pytle, respektuji výjimky) do školy chodí podstatně míň, než ostatní děti. Zatímco české děti nastoupí do první třídy a plynule zvládají mluvit česky, možná sem tam poznají i nějaké písmenko, romské děti často končí na zvláštních školách, protože učení nezvládají. Navíc romské rodiny děti ani tolik v učení nepodporují, protože (jak jsem se dozvěděla od kamarádky) nevidí daleko do budoucnosti a devět let základní školy je pro ně nepředstavitelná doba, od které nedokáží nic očekávat. Takže podpora doma pro děti také není zrovna velká.
Možná, že kdyby měli možnost zlepšit si svůj vlastní jazyk, začalo by je učení víc bavit. Ale dozvěděla jsem se od slečny, která pracovala na praxi s Romy, že jejich jazyk není romština, nýbrž "paskvil" vzniklý z pozůstatků romštiny smíchanými s češtinou. Takže i sami Romové mluví spíše "nářečím", když to přeženu . Rom z Prahy a Rom z Moravy mají ve své mluvě odlišnosti podle toho, jak mluví lidé kolem nich.

Také si myslím, že by se měli spíše dobře naučit česky. Možná to zní rasisticky, ale zastávám názor, že pokud chce někdo žít v cizí zemi, může. Ale musí respektovat určitá pravidla. Bude se chovat slušně (alespoň na úrovni běžného chování místních) a také se naučí potřebný jazyk. Když přijedete do Anglie, také vám nikdo neřekne: "Aha, ty jsi Čech, to je dobré vědět. Anglicky se učit nemusíš." Tam se prostě jinak nedomluvíte (pokud neberu velké skupiny menšin mluvících jinými světovými jazyky - francouzština, španělština, němčina). Ale jednou se rozhodnete odstěhovat, tak se přizpůsobte!

Ještě jsem četla jeden zajímavý názor (v komentářích na Lidovkách), a to ten, že romské děti by mnohem více než tohle potřebovali, aby se k nim učitelé chovali trochu jinak a dokázali je motivovat a přesvědčit, že škola je dobrá věc. České děti také nechodí do školy pořád rády, ale alespoň mají doma někoho, kdo na ně dohlíží. Zatímco romské děti by potřebovali dospět k tomu, aby sami toužily po vzdělání, zjednodušeně si uvědomovali sociální problémy své menšiny a snažili se chtít dosáhnout lepšího života, než mají jejich rodiče. Věřím, že je spousta takových, kteří dokázali vystudovat a mají nyní dobré pracovní místo, peníze, hezký dům a žijí spořádaný život. Ale je jich bohužel ještě pořád málo.

Stejně si myslím, že mě teď za rasistu označíte. Ale asi mi to ani nevadí, smířím se s tím. Ale ještě chvilku zauvažujte - když někdo řekne sebemenší špatnost na Romy (nazve je cikány, řekne, že je nemá rád...), hned je rasisticky myslící člověk. Ale když jdete po ulici a potkáte partičku Romů, kteří vás oberou o peněženku a mobil, zbijí vás a nadávají vám "Ty bílá děvko!" nebo "Ty bílej zmrde!", nikdo je za rasisty neoznačí a nikdo ani nebude napadení řešit. Nebo se mýlím?

P.S.: Na závěr tu pro vás mám odlehčený, ale výstižný vtip :)


Zdroj obrázků: www.romea.cz; www.dfens-cz.com
 


Komentáře

1 blaidd | 20. března 2010 v 9:10 | Reagovat

Máš naprostou pravdu.

2 Šárka | Web | 20. března 2010 v 9:25 | Reagovat

Já Tě za rasistku rozhodně neoznačím.Já se nikdy nepovažovala za rasistku a útoky na romy nebo jiné "odlišné" lidi jsem nechápala.Do doby,než se za naše sídliště do polorozpadlého domku nastěhovala jedna velká,nepřizpůsobivá rodina romů.Můj názor na romy se hodně změnil.Ne my,to oni nemají snahu a ohánět se diskriminací je pro ně pohodlnější.....
Jinak nevím s tím jazykem.Když ho nebudou chtít učit nás,je mi to docela jedno.

3 Tiska | Web | 20. března 2010 v 9:42 | Reagovat

To je těžký. Vzpomeň si, jak se nám chtělo chodit do školy a doma dělat úkoly, když jsme chodili na základku? Nás do toho rodiče nutili, jenže romští rodiče jim jít do školy nepřikážou. Nechají je v klidu doma. Je třeba tedy tlačit na rodiče.
Jenže s nima je to jako se začarovaným kruhem..
Pro romské děti bude určitě plus, když je bude učit aspoň těch pár hodin romská učitelka. Nám učitelka na pajdáku říkala, že mají k lidem vlastního etnika větší respekt.

4 Jimmy | 20. března 2010 v 10:25 | Reagovat

Přesně tak. Pokud tady někdo chce žít, ať se přizpůsobí. A pokud to nezvládne, tak ať jde do prdele. Pokud vím, žádný menšině se nedělají takový ústupky jak Romům. Jak co se týče peněz, tak společenský ústupky.
A jestli chce někdo namítnout že plácám sračky, tak musím zdůraznit, že vedle nich bydlím asi deset let, takže vím o čem mluvím.

5 Hana | 20. března 2010 v 11:02 | Reagovat

V podstatě s tebou souhlasím, ale vždycky je nějaké ale.... Asi bude pravda, že romská učitelka si s romskými dětmi líp poradí, jde o to, jak jim to dlouho vydrží a kolik rodin bude schopno se zapojit.

6 Kubík | 20. března 2010 v 11:05 | Reagovat

Podle mě je to jen další mrhání penězmi daňových poplatníků. Prostě se jen tam na hradě nudí tak si vymýšlí kraviny.

7 mathiesz | E-mail | Web | 20. března 2010 v 15:50 | Reagovat

Ahojík,předem díky za komentář i kritiku,jistě máš pravdu,že se ti to asi psáno capslokem čtš špatně,polepším se...ale je to tím,že nerad bych,aby se někomu po večerech kazil zrak,jelikož věřím tomu,že nejsi jediná a že to čte lidí více a nenamítají nic,možná také se jim to hnusí.tak to změním a uvudíme,koneckonců život je změna.Se zaujetím jsem si přečetl článek Tvůj a rovněž Tě nepovažuji za rasistku,v podstatě smýšlíme stejně ačkoliv se naše názory mohou různit.
ad A) Zřejmě jde naše vláda s dobou a naše rodná řeč jde pomalu vniveč.Oni už neví jak by vyhověli rasové "menšině" a přitálhli si voliče na svou stranu...dáš sousto a jí se.

ad B) Jsem z Ostravy a trochu romskou mentalitu znám.Zdá se mi že časy se poněkud mění a možná po roce začneme ty romské benefity využívat my bledí závistí,protože poslední dobou mi přijde a dlouho nad tím tak uvažuji zda již v tomto státě nejsme dávno menšinou my.

ad C) když už něco chtějí udělat,tak proč neudělají zvláště školy pro romskou komunitu a zvláště pro naší bělošskou menšinu,kolikráte jejich děti či mládež našich rudých bratrů a sester má negativní vliv na děti bledé tváře. Howgh.

ad D) Dále se k této problématice nevyjadřuji,jelikož bych nerad byl trestán za nehumanitní extrémismus...i když stejně jako Ty,se s tím dokáži vyrovnat a smířit i když kolikráte si říkám,každý se snaží by romská komunita zapadla do společnosti,ale nikdo se nepozastavuje nad tím,že kdyby chtěli,tak do ní ochotně zapadnou sami...ale pokud oni sami v sobě pořád dusí nějakou křivdu a ještě navíc si na ní stále staví hrady...tak potom je to těžko.

8 hanichka | Web | 20. března 2010 v 16:56 | Reagovat

Když to vezmu obecně, třeba by romskejm děckum pomohlo, kdyby jim byla vysvětlovaná čeština v romštině. Samozřejmě nevim, kolik jich tady ještě mluví romsky a kolik míchá češtinu a romštinu a pořádně nerozuměj ani jednomu. Ale kdyby většina romsky rozumněla, tak proč je základní věci nenaučit romsky? Je to jako s anglinou, pochopíš to mnohem líp a rychlejc, když ti někdo ty pravidla osvětlí nejdřív česky. I když tenhle návrah asi není o tomhle, co...jenom učit romštinu mi přijde trochu, hm, nedomyšlený, protože to nikde nevyužiješ. O romský kultuře je to trochu jiný, učíme se o spoustě kultur, tak proč neprobrat i tu, se kterou tady žijeme. Třeba by jsme je líp pochopili. Ale ty debilní teenageři by to brali tak, že se z nich snažej udělat "cikánomily" (což je blbost) a celý by to bojkotovali.

Za rasistku tě nepovažuju, to až kdyby jsi prohlašovala, že jsou to černý špíny, vůbec to nejsou lidi a tak podobně. A nebo kdyby jsi se přidala k tý skupině na facebooku, tam lidi píšou takový sračky...a jsou tím i směšný, protože hlasáj, že se maj cizinci naučit pořádně česky, a sami píšou jazyk s měkkým i...jako, chápu, že se jim to nelíbí, ale ta skupina je plná primitivů, co neuměj pořádně říct co jim vadí a jenom nadávaj. Tak ulevila jsem si :)

A ještě k FB, jeden kluk tam napsal dost rozumnou věc, že jak se maj děcka naučit co je správný a co ne, když jim všechno zakážeme a vyčleníme je od nás. Oni pak zůstanou pod vlivem těch starších, zkaženějších, co se už nezměněj a pak budou taky takový. "A to třeba jen proto, že oni ho berou. Narozdíl od bílejch."

9 Hanneton | Web | 20. března 2010 v 21:00 | Reagovat

Určitě rasistka nejsi, to jen český stát dělá svou politikou z lidí rasisty.

10 Nikolas | E-mail | Web | 21. března 2010 v 0:02 | Reagovat

[5]: [6]: Hana, Kubík: Jsem ráda, mami a brácho, že jste si ten článek přečetli a kometovali, ale je tu trochu chyba... nenapadlo mě, že na bráchovým PC jsem přihlášená na trvalo na blog.cz, takže když mi napíšete komentář, systém to bere jako můj příspěvek a zvýrazní ho žlutě, jakože jsem ho napsala já. Původně jsem to chtěla smazat a říct vám, ať ten komentář napíšete znova, ale to je jedno... jen aby si všichni nemysleli, že si píšu komentáře zoufale sama pod cizími jmény :)

11 Nikolas | E-mail | Web | 21. března 2010 v 0:02 | Reagovat

[8]: Ne, v té skupině na Facebooku vážně nejsem, to už je na mě trochu moc.

12 Michal | 22. března 2010 v 14:34 | Reagovat

To si děláte srandu?Nejsem žádný rasista,ale romové se sem nastěhovali tak ať se učí náš jazyk!!!
To chcete říct že když se sem nastěhují rusáci budem se učit rusky?

13 mathiesz | E-mail | Web | 22. března 2010 v 16:20 | Reagovat

Jsem rád,že už se Ti to líbí více ten blog Niki a těším se na Tvý návštěvy i Já se zde rád koukám a čtu si ve Tvém blogu.

14 mathiesz | E-mail | Web | 22. března 2010 v 16:22 | Reagovat

[12]: Rusáci už zdde nastěhování jsou...a pořád lepší se učit rusky,jako že Já za naších času jsem se ji učil,než kupříkladu vietnamštinu.každopádně souhlasím s tebou v tom,že když někdo jde k nám,měl by se učit česky,když jedenš autem do ciziny,také se musíš naučit místní předpisy.

15 Nikolas | E-mail | Web | 22. března 2010 v 17:27 | Reagovat

[12]: Ne, asi jsi to špatně pochopil - taky jsem to prvně pochopila tak, že to platí pro všechny, ale za 1. je to jen volitelný předmět a za 2. to je dělané kvůli romským dětem, ne českým.

16 Taychi | Web | 22. března 2010 v 20:55 | Reagovat

Bylo by to zajímavé...vyučovat romštinu....

17 Zvejkaczqa* | Web | 25. března 2010 v 16:13 | Reagovat

Nevím, podle mě, když už by to chtěli opravdu zavést, tak pouze jako DOBROVOLNÝ PŘEDMĚT, do kterého by se hlásili jenom dobrovolníci, ale určitě nejsem pro to, aby byla romština povinná! Protože pochybuju, že někde tam u nich v cizině mají jako povinnej jazyk češtinu? HaHá!

18 Petra | Web | 25. března 2010 v 16:45 | Reagovat

Vesměs souhlas...

19 hanichka | Web | 26. března 2010 v 17:33 | Reagovat

[17]: Ale vždyť tak to je, ty jsi ten článek na lidovkách nečetla? ;)

20 Nikolas | E-mail | Web | 27. března 2010 v 9:22 | Reagovat

[19]: Nejen ten článek na lidovkách, já to tady psala taky :) Takže si asi přečetla jen nadpis.

21 Saskie^^ | Web | 29. března 2010 v 17:42 | Reagovat

romština, taky jsem o tom nedávno slyšela. Ale učit se jí nehodlám.. :D
K t kytce, ona už takhle tmavá je, a nijak upravit mi prostě nešla.. :D

22 Angel Darkwood | Web | 3. dubna 2010 v 17:15 | Reagovat

Spíš si myslím, že si to dělají hodně sami... Když si to tak vezmu, tak často je slyším nadávat, jak se tu mají špatně apod. Rodiče tohle přenášejí na své děti a jak se mají jinak chovat, když vidí takové chování doma a nemají jinou možnost?
Přitom, když se jim něco stane, tak se to řeší mnohem víc a déle, než když se stane něco nám. Jistá nespravedlnost v tom je. Ale, jak sama říkáš, existují vyjímky, kdy jsou romové opravdu vzdělaní a žijí dobře. Sice jsem se s žádnými nesetkala (zatím), ale věřím, že vyjímky někde jsou.
Jestli se bude na školách vyučovat dobrovolně romština - je mi úplně jedno. Ačkoliv to považuji za dost zbytečné, když se to nikdo nevyužije.

23 Brunette | Web | 11. dubna 2010 v 15:10 | Reagovat

Romové neumí pořádně ani romsky, ani česky. Už se ani neumí domluvit žádným jazykem...
A za rasistku jsem se nikdy nepovažovala, nepovažuju ani tebe. Ne že bych je neměla ráda, spíš se mi nelíbí to, že diskriminují oni nás více, než my je. Mají tolik výhod, a proč? Za co? Jenom proto, že mají jinou barvu pleti?

24 Nikolas | E-mail | Web | 22. dubna 2010 v 19:46 | Reagovat

A navíc - v České republice žije několik větších skupin menšin – například slovenská, ukrajinská, polská, maďarská či vietnamská. Dle posledního sčítání "obyvatel, domů a bytů" jsou všechny tyto menšiny mnohokrát početnější než menšina romská. Proč má být tedy na školách zaváděna romština, a nikoliv třeba ukrajinština nebo (slovenština, vietnamština či polština). ??

25 Ducii | Web | 18. května 2010 v 12:26 | Reagovat

Nešlo pouze o výuku jazyka, ale také o kulturní reálie apod. a myslím, že to bylo myšleno i pro ostatní děti. Já osobně bych byla pro - pokud by o to byl na školách zájem, ale zájem asi nebude a není. Navíc nejsou lidé, kteří by to mohli vyučovat..

[24]: V oblastech, kde žije hodně Poláků se normálně učí polsky, takže s tímto argumentem neobstojíš. Jak je to s ostatními nevím...

26 Nikolas | E-mail | Web | 18. května 2010 v 14:51 | Reagovat

[25]: Dobře, Poláky vyškrtávám ze seznamu.

27 Neriah | 3. června 2010 v 21:19 | Reagovat

Přijde mi zbytečné, aby se romština učila, vždyť to dítě ji stejně v běžném životě nevyužije. Ale určitě souhlasím s tím, že by se měly romské děti spíš nějak motivovat, aby do školy chodily rádi. Záleží taky hodně na přístupu rodičů těch dětí. Mám romského kamaráda, který byl nadaný téměř na všechno a rodiče si vymysleli, že nemají peníze, a že mu nebudou platit internát, a proto ani nedokončil základku. Je už plnoletý, ale už tak zpohodlněl, že s tím nechce nic dělat a raději je doma bez práce a bez dokončeného vzdělání, přitom to byl šikovný kluk a určitě by z něho něco bylo.

28 Rebeka | Web | 16. února 2011 v 21:29 | Reagovat

Výstižné. Mám k otázce romů naprosto stejný názor. Nikdy jsem se nepovažovala za rasistku ,ale nějak extra se s romy stýkat nemusím.Romština na škole? Tak to mi připadne celkem jako docela velká blbost. Jak už se vyjádřil Nikolas (24), romové nejsou jediná a největší menšina, jen se o nich více mluví. Nesnaží se zapadnout, žijí si vlastním tempem a podle svých pravidel. Romština přežije tak jako tak tak proč ji ještě navíc vyučovat na školách, kde děti pořádně neumí česky?

29 Nikolas | E-mail | Web | 16. února 2011 v 22:01 | Reagovat

[28]: Díky za názor. Nikolas jsem já :)

30 wiit | Web | 21. února 2011 v 16:17 | Reagovat

tak,to je jasné,kdybys sledovala rómský magazín na STV,tak by sis toho všimla,že tam snad používají aspoň 20% slovenských slov,v tom jejich nářečí rómsko-slovenském

31 Katashi | Web | 16. listopadu 2011 v 17:49 | Reagovat

[24]: s tou slovenštinou a polštinou Ony se ty jazyky na školách vyučují (ne všude, samozřejmě), jelikož to jsou příhraniční státy. Atyk si myslím, že romština, jakožto VOLITELNÝ předmět, by měl být zaveden. Bude se jej učit jen TEN KDO CHCE. A proti tomu nelze nic namítat... Já souhlasím a podporuji myšlenku, aby se na školách učily jazyky menšin ve formě volitelných předmětů či seminářů. Na tom nevidím vůbec nic špatného. Nikdo vám a vašim dětem romštinu nutit nebude.  Je to přeci VOLITELNÝ předmět. to je to stěžejní slovo. To by jste si měli uvědomit.

32 Houbička | E-mail | Web | 17. listopadu 2012 v 14:45 | Reagovat

"končí na zvláštních školách" - to není takhle pravda, stát je automaticky do těch zvláštních škol dává a nedá jim šanci "být normální".

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
(c) 2006 - 2013 Nikolas (nickii.blog@email.cz)
zdroj obrázku v pozadí - zde