Velká Británie - Londýn

22. srpna 2007 v 23:00 | Nikolas |  cestopisy
červen 2007
Upřesnění: Londýn - hlavní město
Poloha: Anglie, Velká Británie, Evropa
Jazyk: angličtina
Měna: 1 GBP
Lidé: dost přátelští, ochotní vůči turistům
S kým: Sama
Na jak dlouho: Tři týdny
Suvenýry: Speciální obchody, tisíc různých věcí
Speciální zážitky: Černošský kamarád O.B. (Oubí), London Eye, Jízda celej den v metru bez vystoupení (to byl záměr) ;)... aneb Vsunuta do života Židů

Vystupuju z letadla mířícího na brněnské letiště a při prvním kroku na českou půdu si oddychnu. Můj výraz ve tváři se změní z unavené turistky na nadšenou Češku, jako by říkající: Všude dobře, doma nejlíp. Moje oči už jen letmo mrknou na zaparkované letadlo. Konečně jsem doma. Pohled na české nápisy, stejně mluvící lidi a ceny v korunách mi zvedne náladu a ujistí mě, že rušný Londýn je už opravdu, opravdu daleko.

Kdo by tvrdil, že při své měsíční prohlídce tohoto známého velkoměsta nabudu odpočinku a zbavím se stresu, lhal by. I když mým cílem byly pouze památky, atmosféra pracujících businesmanů si i k vám cestičku najde a celý pobyt (nepříjemně?) zpříjemní.
Procházím přez pasovou kontrolu a hlavou se mi honí dojmy, útržky a obrazy. Avšak mou mysl ne a ne opustit nadšení z nového světa. Ze světa židovské rodiny.


Moc se mi nechtělo věřit, že měsíční zkušenost s jiným náboženstvím mi může tak moc vrtat hlavou. Ale pouhý jeden den stačil k tomu, abych se opět pro něco nadchla. Vyhledávač na internetu nejčastěji hledal informace na mé požadavky ohledně šabat, což je židovský svátek odpočinku, stejně tak ohledně hebrejštiny. Mé oči denně četly tisíce slov o tomto pozoruhodném národu.
Vím, když se pro něco nadchnu, znamená to počáteční "hltání" informací, následné předvádění svého zájmu a vědomostí a nakonec, po několika týdnech, čekané pozvolné omrzení.
Ale znáte třeba nějaká hebrejská slova? Znáte něco o židovských dějinách? Víte, jak se Židé chovají k mramorovým hrobům uznávaných lidí?
Já to nevěděla. A hlavou se mi honí tisíce nápadů, myšlenek.
V Anglii jsem měla možnost žít s Oferem, mužem středního věku, se kterým jsem mohla mluvit buď anglicky nebo hebrejsky. Jeho manželka je však češka, což mi leccos usnadňovalo. Mým andělem strážným byla v té chvíli dvouletá češka hebrejsky mluvící, Liah. Díky ní jsem poznala paletu základních slov mě doposud neznámého jazyka.

Ráno mě budilo její hlasité Kol, čímž zkracovala mé jméno. Pak jsem věděla, že bude následovat věta ´aj lalů´ (I love you) a budu muset přijmout nějakou z jejích hraček. Na české otázky mi odpovídala podle libosti. Někdy ano/ne, někdy ken/lo. Jakmile jsem jí v něčem pomohla, dostalo se mi zdvořilého toda. Nejdřív jsem netušila, co po mě chce, když mě tahá za rukáv a křičí nádned, ale po pár dnech jsem i to zjistila. Aha, chce se houpat. Bohužel i přes to, že si mě oblíbila, na prvním místě byli stále aba a ima.

Za celý pobyt jsem nezpozorovala nic zvláštního, čím by se obě náboženství výrazně lišily. Jen v pátek večer, tedy v šabat. Hezky se prostřelo, Ofer odříkal něco v jejich jazyce a nechal kolovat sladké červené víno v poháru, který mi připomínal Svatý grál.

Malá Liah měla vlastní Izraelskou chůvu Danit a nejlepšího kamaráda jménem Mayan. V sobotu ráno odešla společně s rodiči do nejbližší sinagogy, oblečená do krásných šatiček.

Co mne tedy tak uchvátilo, že jsem neodolala psaní tohoto článku? Nejspíš můj nový slovníček, přeslazené víno v kalichu a malé roztomilé "čapky" na hlavách pravých Židů.

SLOVNÍČEK PRO ZVĚDAVÉ SVĚTOBĚŽCE:
šalom pozdravení
toda děkuji
ken ano
lo ne
nádned houpat se
perah
květina
en není
aba táta
ima máma
tapuach jablíčko
numi hají
chalav mléko
 


Komentáře

1 flower | 5. září 2008 v 19:45 | Reagovat

to musel být zajímavý zážitek =)

2 Tomáš | Web | 10. listopadu 2008 v 21:36 | Reagovat

Také rád cestuji, tak mě tvůj blog zaujal. Sice nejezdím tak daleko jako ty, ale tím raději si tvé příspěvky přečtu. Jen tak dál. Pořád je co objevovat;)

3 Péťa Pab. | Web | 23. ledna 2011 v 11:30 | Reagovat

V Anglii jsem byla, bydlela jsem u jedné paní v Oxfordu. V Londýně jsem byla jeden nádherný den na konci pobytu. Na anglii je i měsíc málo. Velmi ráda bych se podívala do Skotska.

4 Nikolas | E-mail | Web | 23. ledna 2011 v 11:42 | Reagovat

[2]: Děkuju :)

[3]: Na Anglii je i čtvrt roku málo, stejně jako na ostatní země. Ale tři týdny v Londýně... příště už bych volila jinak :)

5 zuzana | 9. září 2012 v 21:47 | Reagovat

zaujimave...keby si tam stravila dlhy cas, urcite by si do toho viac prenikla..

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama
(c) 2006 - 2013 Nikolas (nickii.blog@email.cz)
zdroj obrázku v pozadí - zde